O termin budowy trasy S16 Mrągowo-Ełk pyta posłanka Katarzyna Królak. Resort infrastruktury informuje, że pod koniec tego roku powinna być wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.
Droga krajowa nr 16 to główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur wiodący ze wschodu na zachód. Trasa ma zostać podniesiona do kategorii drogi ekspresowej. Wybrany dla inwestycji wykonawca dokumentacji – konsorcjum firm Europrojekt Gdańsk oraz Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem – opracowywało studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe i koncepcję programową. Projektowana trasa liczy ok. 74 km.
Przygotowania weszły w 2020 roku w kolejną fazę. Drogowcy złożyli bowiem wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy S16 Mrągowo – Ełk, co oznacza, że skończyli fazę analiz poszczególnych wariantów. Kolejnym etapem prac, po uzyskaniu decyzji środowiskowej, będzie opracowanie szczegółowego projektu technicznego.
- Do realizacji wybrano wariant B, czyli zbliżony do obecnej trasy „szesnastki”, który biegnie przez Mrągowo – Kosewo – Baranowo (od strony południowej) – Mikołajki – Woźnice – Drozdowo – Orzysz (od strony północnej) – Strzelniki – Klusy – Chrzanowo – Ełk. Na taką trasę w grudniu 2020 roku złożono do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie wnioski o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej S16 - pisaliśmy dwa lata temu.
Posłanka pyta
Posłanka Katarzyna Królak pyta, kiedy przewidziano do realizacji S16 Mrągowo-Ełk. Docieka też, czy obecny wariant przebiegu jest optymalny pod względem bezpieczeństwa militarnego kraju.
Stanisław Bukowiec, sekretarz stanu w resorcie infrastruktury tłumaczy, że obecnie dla drogi ekspresowej S16 Mrągowo – Orzysz – Ełk prowadzone są prace przygotowawcze, których celem jest wyznaczenie przebiegu drogi.
- Opracowana została dokumentacja w stadium studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z materiałami do złożenia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia, w tym w szczególności raportem oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Na chwilę obecną, realizacja zadania planowana jest z podziałem na dwa odcinki realizacyjne: Mrągowo – Orzysz i Orzysz – Ełk - czytamy w odpowiedzi na interpelację.
W ramach prac przygotowawczych opracowany został szereg dokumentów oraz wykonano analizy. Efektem było powstanie 3 podstawowych możliwych wariantów przebiegu drogi ekspresowej S16.
- Warianty te zostały poddane analizie wielokryterialnej, w ramach której każdy z nich został zbadany i oceniony z wykorzystaniem takich samych kryteriów: środowiskowego, ekonomicznego, technicznego i społecznego. Ostatecznym wynikiem przeprowadzonych prac było złożenie do odpowiedniego organu ochrony środowiska, w tym przypadku Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiskowa w Olsztynie, wniosku o określenie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia - tłumaczy Bukowiec.
Siedlisko żółwia błotnego
RDOŚ w wydanym w grudniu 2023 r. postanowieniu wskazał, że ze względów środowiskowych nie może wydać decyzji ustalającej przebieg drogi zgodnie z wariantem rekomendowanym przez GDDKiA we wniosku, czyli wariantem B. Jako podstawową i najważniejszą przesłankę organ wskazał znaczące negatywne oddziaływanie drogi na środowisko, w tym w szczególności na siedliska żółwia błotnego objętego ochroną poprzez ustanowienie w tym rejonie obszaru Natura 2000. Nie pomogłyby działania ochronne.
Jednocześnie organ jako wariant przebiegu drogi możliwy do realizacji w wskazał wariant C. Uwarunkowania wskazane w postanowieniu RDOŚ zostały przeanalizowane przez GDDKiA i w sierpniu br. przekazane zostało do RDOŚ w Olsztynie stanowisko, w którym poprowadzenie drogi ekspresowej S16 w alternatywnym wariancie przebiegu wskazanym przez RDOŚ zostało zaakceptowane. Przewidywany obecnie termin uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach to koniec br.
Bukowiec dodał, że „mając na uwadze obecną sytuację geopolityczną, jak również znaczenie korytarza drogi ekspresowej S16, kwestia określenia możliwych przebiegów przedmiotowej drogi, stanowiła przedmiot dodatkowych pogłębionych analiz pod kątem bezpieczeństwa narodowego, jak również uwarunkowań wskazywanych i określanych przez podmioty resortu obrony narodowej”.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.